Maj 15 2021 08:05:53
WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE I PEDAGOGICZNE
BIBLIOTEKA SZKOLNA
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
PIEŚŃ SZKOŁY
PODRĘCZNIKI 2020/2021
· Spis podręczników
· Religia
· Regulamin wypożyczania podręczników:
- wersja: _.doc
- wersja: _.pdf
AKCJA MEN

mLegitymacja
Polecamy
JEZIORO GÓRZNICKIE

Powierzchnia jeziora wynosi 24,5 ha. Ma średnią głębokość 3,1 m, a maksymalnie osiąga 5,6 m. Najgłębszy punkt leży niemal w geometrycznym środku jeziora. W partii brzegowej występuje gwałtowny uskok dna, do głębokości 2,5 m, który po 10 – 15 metrach przechodzi w łagodny stok, opadający ku środkowi zbiornika.
Jezioro obfituje w leszcza, sandacza, lina i piękne okazy węgorza. Pojedyncze okazy szczupaka osiągają wagę do 5 kg. Ich kryjówki mieszczą się na krótkim, stromym uskoku dna partii przybrzeżnej. Są tu wspaniałe warunki do odchowu narybku tołpygi pstrej, a osiągane przez nią przyrosty świadczą o dużej zasobności pokarmowej zbiornika.
Żyzność tego akwenu stwarza jednak niebezpieczeństwo występowania tak zwanych przyduch letnich i zimowych, będących bezpośrednią konsekwencją masowych zakwitów glonów. Przez sztuczny kanał jezioro ma połączenie z Jeziorem Świerczyńskim Małym.

Szata roślinna reprezentowana jest w wąskim przybrzeżnym pasie przez trzcinę, pałkę wodną i tatarak oraz dwa chronione gatunki: grzybień biały i grążel żółty.
W nadbrzeżnych szuwarach gniazdują kaczki krzyżówki, perkozy dwuczube, kurki wodne. Na starych drzewach rosnących tuż przy brzegu można zobaczyć dzięcioła dużego i kowalika. Miejsca lęgowe mają tu również czapla siwa i rybitwa zwyczajna. Wśród korzeni olch i osik, sięgających aż do brzegu jeziora, zakładają gniazda chronione gady – zaskrońce.
W trawie, szczególnie na piaszczystych pagórkach, kryją się jaszczurki zwinki. Z płazów występują: traszka zwyczajna, żaba trawna, ropucha szara i zielona. Ssaki trudniej zauważyć, gdyż chronią się w głębi lasu, ale występują tutaj sarny, dziki, wiewiórki, lisy. Mało jest zajęcy, niewątpliwie wiąże się to z chemizacją rolnictwa i masowym podawaniem lisom szczepionek przeciw wściekliźnie przez co wzrasta liczebność ich populacji.

Źródło: Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowanie przestrzennego Gminy Krzemieniewo, 2000.


8,079,310 Unikalnych wizyt

Powered by
PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.