Kwiecień 15 2021 12:13:23
PIEŚŃ SZKOŁY
BIBLIOTEKA SZKOLNA
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
PODRĘCZNIKI 2020/2021
· Spis podręczników
· Religia
· Regulamin wypożyczania podręczników:
- wersja: _.doc
- wersja: _.pdf
AKCJA MEN

mLegitymacja
Polecamy
Szkoła w Krzemieniewie rok 1950/1951 (jako część składowa szkoły w Drobninie)

Rok szkolny 1950/51

Z początkiem roku szkolnego nastąpiła zmiana w składzie grona nauczycielskiego. Kierownik szkoły obywatel Boruczkowski Stefan został przeniesiony do Szkoły Podstawowej nr 1 w Lesznie, nauczycielka obywatelka Maćkowiak Waleria do Dębowej Łęki powiat Wschowa, nauczyciel Andrzejewski Bronisław do Drzeczkowa powiat Leszno. Pełniącym obowiązki kierownika szkoły został obywatel Kalinowski Jan, poprzednio uczący w Szkole Podstawowej nr 1 w Lesznie. Przybyły również nauczycielki: Jahn Teresa i Pientka Stefania.
Z dawnego grona został nauczyciel Czesław Szpurka, czyli grono nauczycielskie składało się z 4 osób.
Nauka odbywała się w 5 salach: 3 sale mieściły się w budynku szkolnym w Drobninie, a pozostałe 2 sale w budynku w Krzemieniewie. Odległość budynków wynosiła 2 kilometry.

W roku 1950 w okresie wiosennym dobudowano 6 sal do budynku szkolnego w Drobninie. Część dobudowana nie została wykończona, nie wstawiono okien i drzwi oraz nie połączono jej ze starą częścią budynku. Staraniem Wydziału Oświaty Prezydium Powiatowej rady Narodowej w miesiącu styczniu 1951 roku 3 sale mieszczące się na parterze zostały wykończone i z dniem 1 lutego 1951 roku zostały oddane do użytku szkolnego. Wszystkie trzy sale otrzymały nowe umeblowanie i tym samym zostały zapewnione bardzo dobre warunki dla nauki dla klas: V, VI, VII. Również z dniem 1 lutego 1951 roku szkoła otrzymała nowy etat nauczycielski, czyli grono nauczycielskie liczyło pięć osób. Od tego czasu tylko klasa I uczyła się w budynku szkolnym w Krzemieniewie. W związku z oddaniem do użytku szkolnego trzech nowych sal, szkoła otrzymała znaczną ilość pomocy naukowych do fizyki i biologii.


Budynek mieszkalny dla nauczycieli zawierający dwa mieszkania, wykończony w maju 1949 roku.

Pismem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu z dnia 17 lipca 1950 roku Nr I. 18800/50 szkoła tutejsza została przemianowana na Szkołę w Drobninie (dawniej w Krzemieniewie), do której obwodu zostały włączone następujące miejscowości: Drobnin, Krzemieniewo i Zbytki. Zasięg tej szkoły jako zbiorczej, obejmuje następujące miejscowości: Garzyn, Mierzejewo, Brylewo i Bielawy. Powyższe orzeczenie zostało w części zmienione, bo do obwodu szkolnego włączono również Bielawy i Brylewo, natomiast dzieci klas starszych z Garzyna uczęszczają do szkoły w Górznie.

Szkoła liczyła 213 uczniów, z których 56 należało do Organizacji Harcerstwa. Najliczniejsza była klasa VII, która liczyła 44 uczniów, z których 9 uczniów odeszło do szkół średnich i zawodowych.


Absolwenci klasy VII.
7,791,283 Unikalnych wizyt

Powered by
PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.