Sierpień 18 2018 18:56:34
Nawigacja
· Strona główna
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
NASZA SZKOŁA
· Z przeszłości szkoły
· Szkoła dzisiaj
· Dyrekcja
· Pedagog szkolny
· Inni pracownicy
· Dane teleadresowe
· Dla rodziców
· Świetlica szkolna
· Pracownia informatyczna
· Świetlica terapeutyczna
SZKOŁA PODSTAWOWA
· Klasa Ia
· Klasa Ib
· Klasa IIIa
· Klasa IIIb
· Klasa IVa
· Klasa IVc
· Klasa Va
· Klasa Vb
· Klasa VIb
· Klasa VIIb
GIMNAZJUM
· Klasa IIA
· Klasa IIIA
BIBLIOTEKA SZKOLNA
· Informacje ogólne
· Plan pracy 2017/2018
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
· Plan pracy 2017/2018
· Regulamin
SPORT
· Baza sportowa
· Udział w zawodach
· Osiągnięcia
· Rekordy
Kościół Oporowo

Kościół parafialny w Oporowie powstał przy osadzaniu wsi na prawie średzkim na przełomie XIII i XIV wieku. Najprawdopodobniej jednak Oporowo wraz z Oporówkiem i Krzemieniewem otrzymało kościół parafialny św. Marcina i św. Klemensa w XIII wieku sądząc po uposażeniu plebanii nie tylko w rolę i dziesięciny folwarczne lecz także w dziesięciny kmiece z całej parafii.
Wspomniany jest po raz pierwszy pod rokiem 1378 pleban Piotr, notariusz publiczny. W roku 1395 proboszczem był Stanisław, w latach 1418-1423 Marcin, w 1435 roku zaś Damian. Pierwotny kościół parafialny św. Marcina i św. Klemensa był drewniany. W roku 1564 został oddany przez Rydzyńskich innowiercom. Przywrócił go katolikom w roku 1584 współpatron Jan Śmigielski. Pod koniec XVI wieku kościół był już mocno zniszczony. Dladtego ówczesny dziedzic Oporowa, Stanisław z Bnina Śmigielski wystawił w Oporowie drugi kościół w roku 1640 (budowa rozpoczęła się w roku 1637). Nowy kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Stanisława zbudowany został z muru pruskiego i pokryty gontem. W roku 1644 kościół ten został konsekrowany przez biskupa Jana Baykowskiego.
Wiadomo także, że przy kościele już w roku 1610 istniał szpital, ale nie miał uposażenia. Uposażył go dopiero Stanisław Śmigielski w roku 1640. Po wizytacji w 1661 roku biskup Tholibowski zanotował: "Około tegoż kościoła oporowskiego znajduje się szpital ubogich. Ubodzy mają 4 konie i rolę podzieloną na dwa pola, które obsiewają i sprzątają". Wolski natomiast wspomina: "Jest w tej wsi szpital albo dom ubogich, lecz spustoszony, w myśl erekcji powinno w nim mieszkać siedmiu ubogich, obecnie mieszka ich tylko pięciu. Mają rolę podzieloną na trzy pola, krów sześć, dwa woły, klacz, dwie świnie, stodołę, stajnię, oborę, łąkę jedną, ogród w polu. Oprócz tego 300 złotych kapitału i procent od stu złotych na sól".
W nowym kościele w 1667 roku było 5 ołtarzy i bractwo świętych Aniołów Stróżów, założone w 1658 roku. Księgi metrykalne prowadzone były od 1603 roku.
W początku XIX wieku do 1833 roku zarządzał parafią ksiądz Józef Chełkowski, późniejszy biskup sufragan poznański. Po nim proboszczami byli między innymi księża: Franke, Woliński, Kinowski.
W czasie okupacji kościół pozostawał zamknięty.
Kościół do dnia dzisiejszego zachował swój pierwotny kształt - konstrukcji szkieletowej z wypełnieniami ceglanymi, tynkowanymi. Pod częścią kościoła znajduje się krypta. Kościół jest jednonawowy, z prezbiterium nieco węższym i niższym od nawy, zamkniętym wielobocznie. Od strony północnej znajduje się zakrystia, przy nawie od zachodu czworoboczna wieża z kruchtą.
Ołtarz główny, późnobarokowy z rzeźbami świętych i obrazem Matki Boskiej Różańcowej z Dzieciątkiem w polu głównym pochodzi z roku 1640, a dwa boczne ołtarze z lat 1720-1730. Kościół posiada dawne wyposażenie wnętrz. Belkę tęczową zdobi krucyfiks oraz rzeźba Matki Boskiej Bolesnej i świętej Marii Magdaleny z 1640 roku. Z tego samego okresu pochodzą dwuskrzydłowe drzwi oraz kruchty z motywem arkadowym, chrzcielnica w kształcie muszli oraz duży i bogato dekorowany świecznik z kutego żelaza. Zachowała się również ciekawa skarbonka z pnia drzewa z okuciami i żelaznymi drzwiczkami z XVII wieku. Na uwagę zasługują także liczne rzeźby późnogotyckie z I połowy XVI wieku i barokowe z XVIII wieku oraz barokowe drewniane epitafium fundatora kościoła Stanisława z Bnina Śmigielskiego z jego portretem i tablicą inskrypcyjną. Na cmentarzu przykościelnym zachowały się: kaplica grobowa rodu Chełkowskich, grobowce rodu Ponikiewskich i Franciszka Dzierżykraja Morawskiego oraz tablica ku czci ofiar I wojny światowej i Powstania Wielkopolskiego.E-DZIENNIK
PODRĘCZNIKI 2017/2018
· Szkoła podstawowa
· Gimnazjum
· Regulamin wypożyczania podręczników:
- wersja: _.doc
- wersja: _.pdf
GMINA KRZEMIENIEWO
· Trochę historii
· Symbole gminy
· Ogólnie o gminie
· Gmina w liczbach
· Turystyka w gminie
· Co warto zobaczyć
· Dwory i pałace
· Kościoły
· Jezioro Górznickie
· Drobnin
· Gminne ciekawostki
· Ważne adresy
Losowa Fotka
Polecamy
Wygenerowano w sekund: 0.04 2,937,580 Unikalnych wizyt