Styczeń 17 2021 13:10:36
PSYCHOLOG SZKOLNY
PIEŚŃ SZKOŁY
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
AKCJA MEN

PRZYJĘCI DO KLAS I
Polecamy
Kościół Drobnin

W dawnych czasach, kiedy nie było w tej miejscowości kościoła, mieszkańcy Drobnina przypisani byli do parafii w Oporowie. Jednak, jak podają przekazy źródłowe, już w roku 1683 istniała w Drobninie kaplica, po której nie zachował się żaden ślad.
Kolejna kaplica (tym razem prywatna) powstała w roku 1898 na terenie pałacu, należącego w tym czasie do rodziny Rychłowskich. Została ona zlikwidowana w roku 1911 po śmierci Jadwigi z Modlibowskich Rychłowskiej.
Na ogólnodostępną kaplicę mieszkańcy Drobnina musieli czekać do roku 1923. Powstałą ona w dworskiej oficynie z inicjatywy Stefana i Zofii Ponikiewskich. Z powodu dużego napływu wiernych z okolicznych wsi Ponikiewscy poczynili starania o przeniesienie kaplicy do sali szkolnej w Drobninie. Po uzyskaniu zgody arcybiskupa Dalbora, władz szkolnych i cywilnych 23 XII 1924 roku nastąpiło poświęcenie kaplicy przez księdza proboszcza Michalskiego z Oporowa. W tym samym roku (1924) sprowadzono do Drobnina siostry Serafitki. Kaplicę obsługiwali księża Filipini z Gostynia i ojcowie Franciszkanie z Osiecznej. Nabożeństwa odbywały się w niedzielę i święta.
Z czasem dobudowano do budynku szkolnego salę z prezbiterium, zakrystię i lożę. 29 V 1929 roku wierni z Drobnina i okolicznych wiosek wysłali prośbę do księdza kardynała Hlonda o utworzenie parafii w Drobninie i stałego kapelana. Od 31 VII 1929 roku zaczął urzędować przy kaplicy ksiądz Sylwester Konieczny, a potem ksiądz Walerian Porankiewicz. Parafia Drobnin została erygowana dekretem z dnia 21 XII 1933 roku. Do nowo utworzonej parafii Najświętszego Serca Jezusowego należały: Drobnin, Krzemieniewo, Garzyn, Brylewo, Bielawy, Mierzejewo i Zbytki. Pierwszym proboszczem parafii w Drobninie był ksiądz Eryk Szymkowiak.
Właściciel majątku w Drobninie ofiarował pod kościół i plebanię 1 ha gruntu, pod cmentarz grzebalny 0,5 ha, a na beneficjum dla proboszcza 18,48 ha gruntu. 7 I 1934 roku poświęcono plac pod kościół. 5 V 1935 roku rozpoczęto budowę, którą ukończono w październiku 1936 roku. Kościół zaprojektowany został przez architekta Franciszka Morawskiego.
Ksiądz kardynał August Hlond konsekrował kościół 8 XI 1936 roku. W chwili wybuchu wojny ksiądz Eryk Szymkowiak, który naraził się wcześniej Niemcom, uciekł do Warszawy i na jej ulicach zginął przypadkowo 15 IX 1939 roku. W czasie okupacji kościół był zamknięty i zamieniony na magazyn zbożowy. Na nabożeństwa parafianie chodzili do Kaczkowa.
Kościół jest murowany, otynkowany, kryty dachówką w stylu neoromańskim, jednonawowy z wysuniętymi trzema absydami. Od frontu posiada asymetryczną wieżę. Wyposażenie stanowią trzy ołtarze, organy i witraże.
7,028,881 Unikalnych wizyt

Powered by
PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.