
1. Gmina Krzemieniewo jako jednostka administracyjna istnieje od 1935 roku.
2. Swój herb oraz barwy, gmina Krzemieniewo posiada od 25.06.1997 roku.
3. Na terenie gminy funkcjonują 3 przedszkola, 5 szkół podstawowych (w tym jedna filia), 2 gimnazja (w tym 1 Oddział Zamiejscowy).
4. O zdrowie mieszkańców gminy dbają lekarze z dwóch Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej (w Krzemieniewie i Pawłowicach).
5. Od 1991 roku gmina Krzemieniewo współpracuje w zakresie: kultury, oświaty, sportu, rolnictwa, gospodarności gmin, rzemiosła i turystyki z holenderską gminą Gaasterlan-Sleat (prowincja Fryzja).
6. Od 29.09.2004 roku wydawany jest samorządowy miesięcznik pod nazwą "Życie Gminy Krzemieniewo". Jego sprzedażą zajmują się uczniowie ze szkół z terenu naszej gminy.
7. Gmina Krzemieniewo ma charakter typowo rolniczy. Z ogólnego obszaru gminy 8 925 ha stanowią użytki rolne, w tym do sektora prywatnego należy 4 418 ha, użytkowanych przez 533 właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych.
8. Gmina Krzemieniewo jest zwodociągowana w 100%.
9. Przez teren naszej gminy prowadzi pięć rowerowych szlaków turystycznych, które łącznie mają 93 km. Wszystkie są ponumerowane, oznakowane i możliwe do przejechania zarówno przez dorosłych i dzieci.
10. Na terenie gminy prężnie działają Ludowe Zespoły Sportowe: „Kłos” Garzyn, „Piast” Belęcin, „Zootechnik” Pawłowice oraz Szkolny Klub Sportowy „Orlik”.
11. Do dnia dzisiejszego na terenie gminy zachowało się aż 8 dworów i pałaców, które stanowią lokalną atrakcję turystyczną. Są to budowle w: Brylewie, Drobninie, Garzynie, Górznie, Luboni, Oporowie, Oporówku, Pawłowicach.
12. 23.05.1925 roku, na zaproszenie Stefana Ponikiewskiego z wizytą w Drobninie przebywał prezydent II Rzeczypospolitej, Stanisław Wojciechowski.

13. Najstarszą działającą bez przerwy szkołą na terenie gminy, jest szkoła w Drobninie. Powstała ona w 1797 roku.
14. Na terenie gminy Krzemieniewo funkcjonują trzy parafie kościoła rzymsko-katolickiego: Drobnin, Oporowo i Pawłowice.
15. Z Lubonią związany był jeden z najsłynniejszych polskich bajkopisarzy generał Franciszek Morawski.
16. Z Brylewa pochodził Józef Ponikiewski (zginął w katastrofie na Gibraltarze), adiutant gen. Władysława Sikorskiego.
17. Wiele imprez kulturalnych odbywających się na terenie naszej gminy uświetnia swoją obecnością chór mieszany „Krzemień”, który powstał w 1997 roku. W jego repertuarze znajdują się utwory klasyczne, ludowe, sakralne i współczesne.