2.06.2019 ODSŁONIĘCIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ NA CZEŚĆ WŁADYSŁAWA LESTERA
Dodane przez administrator dnia Czerwiec 02 2019 14:13:35

27.05.2019 roku odbyła się w naszej szkole niecodzienna uroczystość. W tym to właśnie dniu przypadł nam zaszczyt gościć uczestników odsłonięcia tablicy pamiątkowej na cześć pierwszego wójta gminy Krzemieniewo, Władysława Lestera (1898-1941). Impreza ta miała bardzo podniosły charakter i wpisała się w ciąg obchodów związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w roku 1918. Władysław Lester był nie tylko wójtem gminy Krzemieniewo, ale również uczestnikiem Powstania wielkopolskiego, żołnierzem wojny polsko-bolszewickiej, organizatorem Towarzystwa Powstańców i Wojaków, współtwórcą Koła Związku Weteranów Powstań Narodowych oraz Związku Rezerwistów w Krzemieniewie. Był również aktywnym strażakiem i współzałożycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzemieniewie w 1926 roku. Brał udział w powstaniu parafii i budowie kościoła w Drobninie.
Wśród zaproszonych gości na widowni zasiedli: dzieci Władysława Lestera (Zofia Weber, Edmund Lester, Kazimierz Lester i Teresa Florczak), wójt gminy Krzemieniewo Radosław Sobecki, przewodniczący Rady Gminy Krzemieniewo Mirosław Krysztofiak, starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Leszczyńskiego Irena Grobelna, proboszcz parafii Drobnin ksiądz Stanisław Pietraszek, dyrektorzy szkół z terenu naszej gminy, radni Rady Gminy Krzemieniewo, sołtysi oraz mieszkańcy gminy Krzemieniewo.
Zebranych powitała dyrektor szkoły w Drobninie Elżbieta Juskowiak. Obszerny życiorys Władysława Lestera przedstawiła Elżbieta Kownacka. W imieniu rodziny Lesterów głos zabrała Teresa Florczak. Zebrani goście mieli również okazję wysłuchać minikoncertu w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Drobninie przygotowanych przez Elżbietę Cieślę. Wśród zaprezentowanych znalazły się: Niepodległa niepokorna, Co to jest niepodległość, 11 listopada, Pierwsza Kadrowa, Przybyli ułani pod okienko, Myślimy o Polsce, Uwierz Polsko, Alleluja, Pięknie żyć.
Samo odsłonięcie tablicy odbyło się przy Urzędzie Gminy Krzemieniewo. Ta część zgromadziła również dość liczną publiczność. Wyjątkowość tego wydarzenia podniosło odśpiewanie hymnu państwowego oraz asysta pocztów sztandarowych wystawionych przez Ochotniczą Straż Pożarną z jednostek w Krzemieniewie, Pawłowicach i Belęcinie oraz szkół z Drobnina, Pawłowic i Belęcina. Do zgromadzonych przemówili wójt gminy Krzemieniewo Radosław Sobecki oraz starosta Jarosław Wawrzyniak. Wypuszczone zostały również biało-czerwone baloniki.

PIOSENKA: NIEPODLEGŁA NIEPOKORNA - autor filmu p. Mariusz Cwojda
PIOSENKI: CO TO JEST NIEPODLEGŁOŚĆ, 11 LISTOPADA - autor filmu p. Mariusz Cwojda

Informacja: p. J. Kownacki
Zdjęcia: p. M. Cwojda
ZDJĘCIA