Kwiecień 15 2021 13:50:24
PIEŚŃ SZKOŁY
BIBLIOTEKA SZKOLNA
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
PODRĘCZNIKI 2020/2021
· Spis podręczników
· Religia
· Regulamin wypożyczania podręczników:
- wersja: _.doc
- wersja: _.pdf
AKCJA MEN

mLegitymacja
Polecamy
APEL W SPRAWIE POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH

Z okazji 100 rocznicy powstania niepodległej Polski, postanowiliśmy w naszej szkole uczcić również tych, którzy z bronią w ręku wzięli udział w Powstaniu Wielkopolskim i są pochowani na cmentarzu parafialnym w Drobninie. Jak już informowaliśmy w wiadomości z dnia 9 listopada, na tym właśnie cmentarzu przy mogiłach powstańców pojawiły się specjalne tabliczki o treści: GRÓB POWSTAŃCA WIELKOPOLSKIEGO. Jak do tej pory uhonorowano w ten sposób następujących bohaterów:
- z Mierzejewa: Andrzejczaka Karola, Andrzejczaka Piotra, Bąka Tomasza.
- z Krzemieniewa: Majchrzaka Józefa, Reinscha Leona, Ryczkowskiego Wojciecha, Śmiejczaka Antoniego, Więckowiaka Józefa.
- z Drobnina: Hofmana Jana, Janiszewskiego Ignacego, Ratajczaka Antoniego, Wasiółkę Stanisława.
W najbliższym czasie zaszczytu tego dostąpi również były mieszkaniec Brylewa, Foralewski Józef.
Nie chcemy nikogo pominąć, dlatego zwracamy się z apelem do wszystkich, którzy dysponują udokumentowaną wiedzą na temat uczestników Powstania Wielkopolskiego i pochowanych na cmentarzu w Drobninie, aby podzielili się z nami tymi informacjami.
Kontakt: drobnin@o2.pl

Informacja: Publiczna Szkoła Podstawowa w Drobninie

11 LISTOPADA - KONCERT W KOŚCIELE W DROBNINIE

11 listopada 2018r. w kościele parafialnym w Drobninie odbył się koncert poświęcony obchodom 100- lecia Niepodległości Polski. W koncercie udział wzięli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Drobninie. Przed mszą świętą najmłodsi uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne w piosenkach pt.” Jestem Polką i Polakiem”, „Co to jest niepodległość”, „Myślimy o Polsce” oraz „Piosenka młodego patrioty”. Uczniowie klas starszych zaśpiewali „Niepodległa , niepokorna”, „Niepodległość trudne słowo”, „Pierwsza kadrowa”, „Dziewczyna z granatem”, „ Dziś idę walczyć mamo”. W czasie mszy św. zespół „Słoneczka” wykonał utwór „Ojczyzna” oraz „Uwierz Polsko”. Następnie wykonawcy zachęcili do wspólnego zaśpiewania „Roty”. Było uroczyście i wzruszająco. Występ został owacyjnie przyjęty.
W koncercie wzięli udział uczniowie : z klasy Ib przygotowani przez p. Grażynę Pacholczyk, z klasy IIa przygotowani przez p. Annę Barygę, z klasy IIb , IVa, IVb, Vb, Vc, VIIIb oraz zespół „Słoneczka” przygotowani przez p. Elżbietę Cieślę.

Informacja: p. E. Cieśla
Zdjęcia: ks. S. Pietraszek

100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

„Dzisiaj wielka jest rocznica –
jedenasty listopada!…
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.”

(Ludwik Wiszniewski,„11 Listopada”)

11 listopada 1918 roku nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość.
Po 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji wolna Polska powróciła na mapę świata. Stąd też, uchwałą Sejmu, rok 2018 ustanowiony został Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej właśnie okazji w Publicznej Szkole Podstawowej w Drobninie już od pierwszych dni września podjętych zostało szereg działań mających na celu upamiętnienie tego radosnego wydarzenia. Pierwszym było uczestniczenie (wszystkich uczniów i nauczycieli) w ogólnopolskiej akcji społecznej „Narodowe Czytanie” propagującej znajomość literatury narodowej. W ten sposób, nauczyciele i uczniowie, odczytali publicznie fragmenty „Przedwiośnia ”Stefana Żeromskiego” (książki pięknej i mądrej), która - zdaniem inicjatorów przedsięwzięcia - z pewnością „pozwoli jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku i która - ze względu na zawarte w niej przesłanie - „wzbogaci program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami”. Kolejnym wrześniowym wydarzeniem był Marsz Młodego Patrioty, w którym uczestniczyło 100 uczniów z najmłodszych klas szkoły w Drobninie oraz Bieg Niepodległości, w którym wzięli udział uczniowie klas starszych: IV-VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum.
Poza tym (w październiku) przeprowadzony został Szkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej i konkurs recytatorski „Polska słowem malowana”; oprócz tego uczniowie (całymi klasami) uczestniczyli w quizie zatytułowanym „100 pytań na 100-lecie Niepodległej Polski” i turnieju szkolnym „Kocham Cię, Polsko!”.
Ponadto podjętych zostało wiele innych inicjatyw, jak chociażby – konkursy plastyczne: „Niepodległość w oczach dziecka” i „Emblemat małego Patrioty” ; zostały też zrealizowane projekty przygotowane przez nauczycieli matematyki, takie jak „100 brył na 100-lecie Niepodległej” i „100 słynnych Polaków”. Nauczyciele języka angielskiego, włączając się w cykl imprez mających na celu upamiętnienie rocznicowego święta, przygotowali projekt zatytułowany „I am proud to be Polish” . Oprócz tego ciekawym wydarzeniem było przeprowadzenie sondy ulicznej na temat: „Czym jest dla mnie Niepodległość”.
Koniecznie też trzeba wspomnieć, że już od pierwszych dni września, w ramach projektu „U bram Niepodległej”, budynek rozkwitł biało-czerwonymi różami, a jego korytarze przystrojono przepięknymi dekoracjami będącymi nawiązaniem do zbliżającego się święta. Dodatkowo wagę tego radosnego święta podkreślał pięknie wykonany „Mural dla Niepodległej”.
9 listopada natomiast odbyła się główna uroczystość. Zabrzmiała „Rota” Marii Konopnickiej. Po odśpiewaniu pieśni zatańczono poloneza. Społeczność szkolna przeszła w korowodzie na miejsce akademii. Była ona uwieńczeniem dotychczasowych działań podjętych w imię uczczenia 100–lecia odzyskania Niepodległości. Wystąpili laureaci Szkolnego Konkursu Piosenki Patriotycznej i konkursu recytatorskiego „Polska słowem malowana”. Zgromadzeni dowiedzieli się, czym dla mieszkańców gminy Krzemieniewo jest wolność, oglądając intrygujące nagranie z przeprowadzonej niedawno sondy ulicznej. O tym, że 11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń, o narodzeniu się Polski na nowo po 123 latach niewoli, po wielkich powstaniach i wojennych zawieruchach, o kraju zza żelaznej kurtyny, o ojczyźnie Jana Pawła II, o kolebce Solidarności i tych, którzy pozostali nieugięci, dumnie mówiły prezentacje multimedialne pt. „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród…” oraz „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem”, które wywarły na słuchaczach ogromne wrażenie. Tym bardziej, że tliła się niezłomna nadzieja, że nadejdą dni chwały. Niepokoiła myśl: „Żeby Polska” zawsze „była Polską”. Ciążyły kajdany barda Jacka Kaczmarskiego, co znalazło wydźwięk we wspólnym odśpiewaniu piosenek patriotycznych przez młode pokolenie Polaków, bo przecież „Jest takie miejsce, taki kraj…”, który wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Rocznicę upamiętniającą odzyskanie Niepodległości uczczono o godzinie 11.11 uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego. Uczniom z Drobnina pomogli w tym przedszkolacy z Krzemieniewa, dzięki czemu tego dnia „Mazurek Dąbrowskiego” zabrzmiał wyjątkowo uroczyście i nad wyraz dostojnie. Pamiętano też o setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na drobniński cmentarz parafialny udała się młodzież, by oddać hołd zmarłym uczestnikom tego wyjątkowego, bo zwycięskiego zrywu niepodległościowego. Na grobach tych, którym nikt iść nie kazał, a którzy poszli, ponieważ tak rozumieli swój patriotyzm, złożono kwiaty, zapalono znicze i ustawiono pamiątkowe tabliczki. Na koniec prowadzący przypomnieli zebranym słowa marszałka Piłsudskiego, że: „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”, jak również to, że wolna Ojczyzna to obowiązki i wielka zbiorowa odpowiedzialność.

Nie wstydźmy się kochać Polski,
nie mówmy o niej tylko od święta.


Informacja: p. A. Lubińska-Hofman i p. J. Muszyńska

POLONEZ DLA NIEPODLEGŁEJ 9.11.2018 - autor filmu p. Andżelika Jankowiak
RELACJA Z UROCZYSTOŚCI I ZDJĘCIA AUTORSTWA P. MARIUSZA CWOJDY NA STRONIE PANORAMY LESZCZYŃSKIEJ
W HOŁDZIE POWSTAŃCOM WIELKOPOLSKIM (CMENTARZ W DROBNINIE) zdjęcia autorstwa Julii Biernat uczennicy klasy IIIA Gimnazjum w Drobninie
ZDJĘCIA ZE SZKOLNEJ UROCZYSTOŚCI - autor p. Monika Piotrowiak-Kaczmarek
REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ 9.11.2018 - autor filmu p. Mariusz Pudliszewski

HALLOWEEN 2018

Niezależnie od tego czy bawimy się 31.10 w „ trick or treat”, czy nie uczestniczymy w zabawie i nie zbieramy cukierków, na języku angielskim poznajemy kulturę krajów anglojęzycznych, w tym zabawę w Halloween. W środę 31.10 w naszej szkole uczniowie klas 3A, 5c, 6b, 7b i 8b również mieli okazję pobawić się w konwencji Halloween i poznać pochodzenie tego święta. Okazuje się, że zabawa w Halloween wywodzi się z kultury Celtów, Rzymian i Chrześcijan, a zasady jak wszyscy mają się bawić tego dnia w USA, ustalił prezydent Franklin Delano Roosevelt. Uczniowie w naszej szkole uczyli się piosenek po angielsku, rozwiązywali krzyżówki i quizy. Oglądali też filmy przygotowane przez Massachusett University i angielską rodzinę. Cała zabawa przyczyniła się do zniesienia bariery dla efektywnej komunikacji w wielokulturowym społeczeństwie , wzrostu poziomu zainteresowania kulturą anglosaską oraz do podniesienia poziomu kompetencji kluczowych testowanych na egzaminach zewnętrznych tj. rozumienie wypowiedzi usłyszanych i przeczytanych.
Zabawa wcale nie musi być zła!

Informacja i zdjęcia: p. M. Samol
ZDJĘCIA

6.11.2018 KOCHAM CIĘ POLSKO

Jednym z działań organizowanym przez naszą szkołę z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był rozrywkowy turniej , który odbył się 5 listopada na sali gimnastycznej. Uczniowie zostali podzieleni na dwie drużyny, w skład których wchodzili zawodnicy z poszczególnych klas. Były pytania o ulubiony gatunek muzyczny naszej młodzieży, czyli disco polo, były kalambury, przysłowia, śpiewanie piosenek i pytania dotyczące programów telewizyjnych.
Turniej wygrali przedstawiciele klas B.

Informacja: p. M. Piotrowiak-Kaczmarek
Zdjęcia: p. J. Kownacki
ZDJĘCIA


7,792,153 Unikalnych wizyt

Powered by
PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.